Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Święta Bożego Narodzenia i powiązane z nimi zwyczaje

Boże Narodzenie wielu ludziom kojarzy się z kupowaniem i przyjmowaniem upominków i z innymi miłymi zwyczajami. Dla większości osób czas świąteczny jest bardzo przyjemny i wytęskniony. Niezależnie od wyznawanej religii w większej części regionów świata jest to okres, spędzany w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Związany jest on także z relaksem, bowiem święta są czasem wolnym od pracy.
Wigilia
Napisał: Los Angeles County Arboretum
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zwyczaje związane z tymi świętami są różnorodne na przykład w zależności od terenu, na jakim się mieszka. W ostatnich latach święta bardzo się skomercjalizowały, przez co utraciły trochę swój tradycyjny charakter. Jest jednak parę zwyczajów, które w Polsce wciąż się praktykuje niezależnie od napływającej mody z państw zachodnich. Zalicza się tu na przykład grupowe śpiewanie kolęd, a także pójście na pasterkę.
Wysyłanie kartek i składanie życzeń

Życzenia bożonarodzeniowe jeszcze niedługi czas temu najczęściej składane były za pomocą kartek pocztowych - czytaj więcej. Kartki tego rodzaju są bogato zdobione i utrzymane w tematyce wiążącej się ze świętami. W pewnym okresie pojawiły się nawet pocztówki z pozytywką, które po otwarciu odgrywały melodię kolędy. Na dzień dzisiejszy tradycja pisania pocztówek niestety zanika na rzecz banalnych życzeń przesyłanych sms-ami lub przez Internet. W Polsce jednak nadal kultywuje się tradycję składania sobie życzeń w czasie dzielenia się opłatkiem podczas wigilii. Jest wówczas okazja, by powiedzieć kilka dobrych słów chociażby dawno niewidzianym krewnym. Zdarza się również, że w trakcie wigilii skłócone osoby dochodzą do porozumienia.


Boże Narodzenie
Napisał: Dekoria.pl
Na podstawie: Dekoria.pl
Święty Mikołaj i prezenty choinkowe

Wielu osobom, zwłaszcza najmłodszym, w skojarzeniu ze świętami na myśl przychodzą głównie prezenty pod choinką. Tradycja ta również zakorzeniona jest w Polsce. Prezenty kupowane sobie na gwiazdkę nie zawsze muszą być niezwykle kosztowne, wiele osób na przykład bardzo ceni sobie te wykonane własnoręcznie. W większości rodzin najwięcej prezentów otrzymują dzieci, które to także na gwiazdkę oczekują najbardziej niecierpliwie. Nawet, gdy prezenty są tylko symboliczne, za każdym razem cieszą obdarowywanych ludzi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-05 09:03:47
Tagi: życzenia, praca, prezent, kartka