Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Chryzantemy złociste

„Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal” - śpiewał Mieczysław Fogg. Od zawsze chryzantemy były symbolem mijającego czasu. Przykleiliśmy im „nagrobną” etykietę i łączyliśmy sentymentem.


Chryzantemy
Napisał: Emily Mathews
Na podstawie: http://www.flickr.com
A przecież to tak urodziwe, wdzięczne i wbrew pozorom radosne kwiaty. Nie wszyscy z nas wiedzą, że, w Japonii Dzień Chryzantemy to wesołe święto, podczas którego popija się wino powstałe z tych kwiatów.

Owe kwiaty, szczególnie mocno polubili w ostatnim czasie floryści. Jest to kwiat niedrogi, który może zachwycać swym pięknem nawet 3 tygodnie (nic nie tracąc na urodzie), będąc przy tym znakomicie wpisanym w jesienny klimat. Zadziwia też różnorodność kwiatów – od gęsto utkanego kwiecistego skrawka kobierca po puchate pompony. Barwy? Różnorodność odmian to bogactwo kolorów – w kwiaciarni spotkamy nawet farbowane.

Do jesiennych aranżacji wybieramy zazwyczaj odmiany o kształcie regularnej kuli, bogato obsypane kwiatami. Tarasy, balkony i schodki przed drzwiami ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości (chryzantema wielokwiatowa, dostępna np. tutaj: chryzantemy.pl Kazimierz Pychyński, przypominającymi kule o średnicy 30-60 cm. Powinniśmy jednak dla urozmaicenia zdecydować się na inne formy, np. krzaczaste, które możemy ustawić
Kukły wśród chryzantem
Napisał: Valter Wei
Na podstawie: http://www.flickr.com
w wielobarwnych kompozycjach z innymi gatunkami roślin których nam nie brak jesienią.

Chryzantemy postawione w jutowym worku czy glinianej osłonce, w towarzystwie wielkiej dyni i pożółkłych liści, stanowią wesołą aranżację aż do pierwszych mroźnych dni.

A wiedzieć trzeba, iż chryzantemy kwitną radośnieaż do ostatnich chwil, jakby chciały powiedzieć : doceńcie urok późnej jesieni! Ciepłymi barwami ogrzewają serca aż do pierwszych mrozów. Z tej przyczyny, są to najczęściej wybierane kwiaty, które stawiamy na grobach naszych bliskich (w doniczce mogą stać nawet 1,5 miesiąca). Zwyczaj ten stał się już polską tradycją – parę dni przed dniem Wszystkich Świętych, można zakupić wszelakie odmiany chryzantem doniczkowych.

Dobrze jest przechowywać je na tarasie tudzież w ogrodzie. Na noc wstawmy kwiaty do piwnicy, lub innego nieogrzewanego pomieszczenia. Nie zapominajmy, iż - nie należy doniczkowych chryzantem wstawiać do nagrzanych mieszkań.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-26 08:54:56
Tagi: kwiaty, balkony, Floryści, Chryzantemy złociste