Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Dzieje najbardziej znanych instrumentów dętych

Wiele instrumentów, zwłaszcza z kategorii aerofonów ma swoją przeszłość związaną z wojskiem lub rycerstwem. Stosowano je do przestrzegania przed wrogiem, wabienia lub płoszenia zwierzyny, świętowania zwycięstwa lub przeżywania przegranej.

Gra na saksofonie
Napisał: Louis Evans
Na podstawie: http://www.flickr.com
Potem ich rola zmieniła się aby po różnych przeróbkach stawały się elementami składowymi orkiestry bądź zespołów muzycznych. Bardzo znanym przykładem takiej przemiany są trąbki.Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: saksony), pochodzące od archaicznych instrumentów blaszanych, wyglądem bardziej przypominały współczesny róg, ponieważ nie posiadały zaworów i miały bardzo małe możliwości melodyczne. Nadawały się jedynie do odgrywania fanfar. W międzyczasie modyfikowano je systematycznie, aż na początku XIXw. trąbki otrzymały wreszcie kształt taki jak współcześnie. Lecz dzisiaj nie są to instrumenty o większych walorach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to trochę zmodyfikowane helikony o bardzo dużej czarze głosowej, która z tego właśnie powodu znajduje się ponad głową instrumentalisty. Z powodu tej właśnie wielkiej czaszy, w orkiestrze dętej, gdzie najczęściej są używane suzafony, nazywa się je słonecznikami. Pierwotne suzafony zostały skonstruowane pod koniec XIXw. Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się też w orkiestrach tanecznych, dixielandowych oraz w utworach jazzowych. Tenorhorny zaś to zmodyfikowane buglehorny, które zjawiły się we Francji również w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Tak jak poprzedni instrument, tenorhorny również kończą się dużym otworem, lecz nie musi się on znajdować aż nad głową grającego. Reszta części instrumentu stanowią ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentylki razem z krąglikami strojeniowymi dla każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, miejsce na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już w pruskiej kawalerii od początku XIXw. Najmniej znane są saksony, o których trudno jest wyszukać jakiekolwiek informacje, tak w Internecie, jak również w specjalistycznych pismach.

Znajdziesz u nas te i mnóstwo różnych instrumentów - suzafony do gry

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-07 09:21:28
Tagi: muzyka, instrumenty, orkiestra, trąbki