Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domu, umila życie a także daje radość swym wesołym brzmieniem.

Muzyka góralska ma wiele wspólnych aspektów z muzyką różnych regionów Polski. Jej autorzy są anonimowi i powstaje spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych potrzeb i instynktów twórców oraz realizatorów. Opowiada ona o tym co góralom najbliższe - o ukochanych Tatrach, historiach zbójników i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z wesołych przyśpiewek. Nie może zabraknąć w niej elementów o miłości, czy przekomarzań się chłopca z dziewką.

wokalistka
Napisał: Crosa
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam Jan Paweł II upodobał sobie cudowny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, aby pospacerować po górskich ścieżkach, również także by ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka uważana jest za wieczny element tradycji ludowej, przenoszonej z pokolenia na pokolenie, bez nut lecz w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w pobliskich wioskach takie same utwory i przyśpiewki gra się i śpiewa znacznie inaczej.

Cudowna muzyka góralska do dziś asystuje góralom w chałupie, w karczmach, umila życie a także daje radość swym pogodnym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich możemy zobaczyć na przeglądach, a również w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku tworzyły się zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano także komplet 3 gęśli i basów, ale stwierdzono ciche brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, temu odrzucono ten skład. Czasem podczas występów prymista zmienia skrzypce na złóbcoki to znaczy na gęśle. Głównie na weselach można napotkać zespoły góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. To - www - też się może przydać.

Coraz częściej spotyka się łączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najwięcej znanymi zespołami, które wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Nie raz składy zespołów bywają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: wzmacniacze do gitary), w w jakich grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie. Od dziecięcych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najwyżej ceniony jest prymista, który grywa melodię prowadzącą. Od niego i jego indywidualności muzycznej, zależy kierunek całej kapeli. On z reguły układa zestaw "muzyki". Zresztą, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-17 12:28:29
Tagi: brzmienie, akordeon, instrumenty dęte, Granie