Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Darłowo - miejsce na ukrop w 2014r.

Darłowo to słynna miejscowość odpoczynkowa, częstokrotnie wybierana na wypoczynek nad Bałtykiem. Leży u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wakacje może powoli rezerwować pokoje gościnne. Darłowo czeka już albowiem na urlopowiczów.


źródło artykułu
Napisał: mmlolek
Na podstawie: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. W przeszłości gród był obudowany murem z wieżami i bramami. W czasach teraźniejszych możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on osobliwy w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku podczas królowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało również współpracę z Hanzą. W XVIII i XIX w. w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku funkcjonuje tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby z drewna, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki obecnych artystów. Wieża zamkowa też udostępniona jest do odwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można groby książąt pomorskich, między innymi Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem kultu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Następnymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący kiedyś częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku - kościół św. Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie warto zobaczyć również barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on obecnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z 1919 r.. Wokół pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, zamieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Interesującym obiektem zabytkowym jest także zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie jest organizowanych wiele interesujących imprez cyklicznych. Należy udać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa "Darłowski Dorsz", w trakcie, którego zawodnicy łowią dorsze ze statku.


Darłowskie plaże znajdują się na obszarze dzielnicy Darłówko. W szczególności atrakcyjna jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z okazałym zapleczem rekreacyjnym. Na miłośników aktywnego wypoczynku w Darłowie i okolicach czeka też: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (4 km Darłowa). Trzeba także polecić bardzo interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną ofertę na odpoczynek dwa tysiące czternaście w Darłowie można odnależć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
- agroturystyka Darłowo
- pokoje gościnne Darłowo (strona Ruszaj w Polskę[)

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-08 11:15:43
Tagi: zabytki, wakacje, morze, urlopy, plaże, zamki, rezerwacje