Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Łeba - miejsce na wspaniałe wczasy

Pomimo faktu, iż Łeba istnieje od trzynastego wieku, w swej teraźniejszej lokalizacji funkcjonuje od 1572 r.. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli prawdopodobnie, że będzie ona zatapiana przez sztormy i zasypywana przez wędrujące wydmy. Dziś położenie jest idealne – miasteczko ma pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z najogromniejszych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, więc zawczasu rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

ustka kwatery
Napisał: MatthiasHaas67
Na podstawie: www.flickr.com
Łeba to standardowa miejscowość rekreacyjna i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można głównie barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego wybudowania wykorzystano materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego częściowo zasypane mury możemy oglądać do dziś. Ciekawe są także stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.Należy także obejrzeć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w pobliskich wsiach. Ciekawy będzie również spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można ujrzeć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata (razem ok. 2000 sztuk). Naterenie ogrodu znajduje się kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą wzajemnie połączone. Dla kuracjuszy przyjeżdżających do Łeby po zdrowie przygotowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Należy także zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie zgromadzono ponad 3000 motyli z całego świata. Najstarsze, wystawione tu gabloty pochodzą z 1906 r. Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie wyprawiane są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Wśród najciekawszych imprez odbywających się w Łebie wymienić powinno się: Allegro Cup - zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

Podczas wędrówki po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego nieraz można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok morza i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają nieustanny wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na terenie tym odbywa się nieustanny ruch, a dowodem na to są m.in. wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się niegdyś w Starej Łebie i jest obecnie najstarszym zabytkiem miasta. Warto podkreślić, iż tutejszy rejon wydmowy o powierzchni ok. 500 ha, jest największym obszarem ruchomych piasków w tej części Europy. Położone na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to fragmenty odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior zarośnięte roślinnością szuwarową są znakomitym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Wśród ssaków najpopularniejszym mieszkańcem Słowińskiego Parku Narodowego jest jeleń, który rewelacyjnie czuje się na tutejszych rozległych łąkach. Aby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, należy udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (115 m n.p.m.) - morenowe wzgórze, z którego roztacza się cudowna panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne wspaniałe atrakcje przyrodnicze - jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

*** Pełną ofertę na wczasy 2015 w Łebie można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na poniższe linki: - kwatery Łeba - hotele Łeba

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-08 09:29:45
Tagi: zabytki, wakacje, morze, noclegi, wydmy, Łeba, uzdrowiska