Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Kołobrzeg - zasada na doskonałe wakacje nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to słynne kurorty morskie i uzdrowiska, jednakże ze względu na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – twierdzą, czego dowodem są uchowane do teraz okopy. Wiele z nich jest adaptowanych do spełniania nowych, teraźniejszych funkcji i służą one zarówno mieszkańcom miasta, jak i urlopowiczom. Każdy, kto lubi sobie czynny wypoczynek, planując wakacje dwa tysiące czternaście może, toteż zdecydowanie postawić na Kołobrzeg!

polecane pensjonaty we Władysławowie
Napisał: MrSco
Przykładem nowatorskiego pomysłu na starodawne budynki jest Wilczy Fort, na terenie, którego zbudowano amfiteatr – miejsce, gdzie organizowanych jest wiele imprez kulturalnych. Pierwotny Fort Ujście, został natomiast zaadaptowany na kawiarnię, w której zabawiają się żeglarze.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektoniki gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny która powstała w IV w. i mająca w swym wnętrzu bardzo dużo cennych obiektów, m.in. krucyfiks "figura życia" z tysiąc trzysta trzydziestego roku i chrzcielnicę z 26 scenami z życia Jezusa Chrystusa z 1355 r. Innym standardowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Pośród zabytków neogotyckich należy wymienić ratusz miejski z 1832 r. przypominający nieco średniowieczny zamek obronny. W ratuszu znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, w której demonstrowane są ekspozycje kołobrzeskich artystów. Należy też zwrócić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty oraz kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Wyjątkowo fascynującym punktem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można zobaczyć kolekcję synoptyczną, zawierajacą rekwizyty, które ongiś wykorzystywano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w Polsce. Należy też zajrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z ekspozycją militariów stosowanych od wczesnego średniowiecza do teraźniejszości.Kołobrzeg znajduje się u ujścia rzeki Parsęty i to właśnie tutaj umiejscowiono port morski, z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma też swoje molo, które mając długość dwustu dwudziestu metrów jest najdłuższym żelbetowym molem w naszym kraju. Odpływają stąd nieduże stateczki wycieczkowe, które odbywają krótkie rejsy widokowe. Symbolem Kołobrzegu jest również latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zniszczonego w trakcie II Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów wysokości i jest udostępniona do zwiedzania. Między molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży rozciąga się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą nadmorską promenadę zbudowano w 1994 r. zamieniając starą, rozwaloną przez huragan. Promenada sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem pomiędzy Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z Bałtykiem. Należy podkreślić, iż Kołobrzeg jest największym kurortem leczniczym na polskim wybrzeżu. W mieście oraz jego okolicach występują źródełka wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Pacjenci przyjeżdżają tu przede wszystkim w celu kurowania schorzeń układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża jest zaliczana do najbardziej bezpiecznych i najdoskonalej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest obszerna i piaszczysta i rozciąga się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest znanym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie są organizowane tu liczne koncerty i festiwale, m.in.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy "Na Fali", Regaty "Srebrny Dzwon", Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze", Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja", Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem "Interfolk", Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny "Papkinada" oraz Sunrise Festival.

Entuzjaści natury mogą wybrać się do położonego przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest skupiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tutaj jedyne stanowisko w Polsce. Zrobiono tu też dwa tereny Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Wielbicieli dwóch kółek zapewne zaciekawi wiadomość, że w Kołobrzegu zaczyna się parę tras rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także przebiega przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

*** Kompletną ofertę na wakacje dwa tysiące piętnaście we Władysławowie można odszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na niżej umieszczone linki: - pokoje Władysławowo (domki letniskowe do wynajęcia Władysławowo) - agroturystyka Władysławowo

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-08 11:59:42
Tagi: zabytki, wakacje, morze, uzdrowiska, agroturystyka, Kołobrzeg, plażę