Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Czy należy jeść jajka? Jakiego typu posiadają wartości odżywcze? Czy mają dużo kalorii?

W polskiej kuchni jajka są niesamowicie istotne, to znaczy, że są podstawą wielu dań. I bardzo dobrze, gdyż posiadają bardzo wysoką wartość odżywczą oraz smakową. Bardzo dużo zawierają witamin i bardzo zdrowych składników odżywczych.
Z nich bez problemu można przygotować jajecznicę czy omlety, jajka można zrobić na twardo, sadzone, a nawet po wiedeńsku. Do przyrządzenia ich jest cała masa pomocnych przyrządów, dzięki którym możemy przyrządzić zaskakujące potrawy przykładowo zobacz.
Niektórzy mawiają, iż jajko to symbol życia i zdrowia jak się okazuje naprawdę jest w tym wiele prawdy. To pokarm pełnowartościowy, który posiada wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, niezbędne do budowy i regenerowania się tkanek. W jajku w związku z tym można odnaleźć witaminy z grupy B, ale także A, D oraz E. W jajku znajduje się dobrze przyswajalne żelazo, fosfor jak również wapń. Jajko jest niezbędnym elementem zdrowego odżywiania, nie ma wielu kalorii, ponieważ jedno zawiera ich około osiemdziesiąt. Białko jaja prawie w całości jest wodą, pozostałe dziewięć procent to cenne aminokwasy, zaś jedynie niepełny procent stanowią węglowodany, witaminy oraz sole mineralne.
Spodki do jajek
Napisał: Alan Cleaver
Na podstawie: http://www.flickr.com
Żółtko to jednak już co innego, bo w stu gramach jest nawet 350 kalorii. Znajdują się tam też tłuszcze, stanowią one sześćdziesiąt procent jego składu. Jednak, aż trzydzieści procent z nich to lecytyna, jaka rozbija tłuszcze oraz cholesterol na cząstki, prze co zapobiega przyczepianiu się ich do ścianek naczyń krwionośnych. Jajko ma całkiem spore ilości cholesterolu. Jest on co prawda bardzo potrzebny dla dzieci do rozwoju mózgu oraz całego układu nerwowego, jednakże osoby, które mają za wysoki poziom cholesterolu we krwi, powinny uważać. Dobrze będzie jak ograniczą się do dwóch-trzech jajek w tygodniu. Jednakże nie musimy całkowicie rezygnować z jajek, tym bardziej z obawy przed miażdżycą albo nadwagą.


Jajko zrobione na różne sposoby, to naprawdę doskonały pomysł na sycące śniadanie. Najbardziej zdrowe jest jajko na twardo i po wiedeńsku. Najważniejsze jest to, że przyrządza się je bez dodatków, więc organizm trawi je krócej. Zapamiętajmy jednak, iż za długie oddziaływanie wysokiej temperatury prowadzi do utraty cennych składników. Jeżeli chcielibyśmy częściej jeść jajka zaopatrzmy się w pomocne przyrządy, jak ten.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-11-10 17:38:09
Tagi: kuchnia, jajka, jajecznica