Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Jakiego typu akcesoria kojarzą się naszym pobratymcom ze świętami Bożego Narodzenia i Wigilią

Chociaż za oknem jeszcze płatków śniegu nie uświadczymy, to nasz kalendarz ścienny nie kłamie - już za kilka dni Gwiazdka. Niezależnie od tego, czy spędza się świąteczny urlop w domu, razem z familią, czy wyjeżdża się na narty w Tatry, święta łączą się z takimi samymi akcesoria. Zobaczmy, co konkretnie idzie w parze z Gwiazdką.


święta
Napisał: Cristiana Bardeanu
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do niedawna znakiem szczególnym nadchodzących świąt był padający śnieg. Obecnie, kiedy tego śniegu jest bardzo mało, pozostają nam do dyspozycji pozostałe świąteczne atrybuty. Od dzieciństwa pamiętamy barwnie ubraną i oświetloną choinkę, która stała nie tylko we wnętrzu domu, ale i na balkonie. Wiele kobiet łączy świąteczny czas ze szczególnymi potrawami, czyli pysznymi makowcami i oczywiście z rybami oraz suto zastawionym stołem. Z kolei dzieci natychmiast pomyślą o upominkach i wspólnym śpiewaniu pastorałek.

Oprócz tych najbardziej tradycyjnych skojarzeń, warto przypomnieć te mniej znane. Jednym z nich pozostaje przykładowo żłób, a właściwie żłobek (polecamy stronę). Stanowi on część bożonarodzeniowej dekoracji w świątyniach, a niekiedy w tej miniaturowej formie stoi również pod domową choinką. Mały żłób często pojawia się na imprezach charytatywnych połączonych z obiadem dla bezdomnych.


Żłoby są oczywiście zwyczajowo kojarzone z oborą. To do nich gospodarz wkłada wysuszone siano dla byków, a niekiedy pozostałych zwierząt gospodarskich. Te żłoby mogą być wykonane z drewna dębowego, a w stuletnich stajniach znajdziemy także te z piaskowca. Te spore wersje też kojarzą się ze świętami - najprawdopodobniej zabrzmiało to nieco niedorzecznie, ale przecież po wielokroć podziwialiśmy żywe szopki postawione na rynku lub przed kościołem. Najczęściej drewniany żłób jest jednym z
święta
Napisał: STARS FOR EUROPE
Na podstawie: STARS FOR EUROPE
koniecznych elementów wystroju takiej szopki z oczywistych powodów. Żywe zwierzęta potrzebują przecież karmy, bo stoją praktycznie cały dzień pod gołym niebem.

Następnym trochę zapomnianym atrybutem świąt Bożego Narodzenia jest gwiazda. Tej pierwszej gwiazdki w grudniowy wieczór każdy oczekuje ze zniecierpliwieniem, bo daje ona znak do rozpoczęcia najbardziej odświętnej kolacji w roku. Gwiazda łączy się także ze śniegiem, ale akurat to skojarzenie pomału odchodzi do historii. Natomiast ciągle pamiętamy o kwiatkach doniczkowych o intensywnie czerwonym odcieniu płatków. Mowa tu oczywiście o gwieździe betlejemskiej, którą zazwyczaj zakupujemy przed świętami, żeby dekorowała nasze okno w trakcie tak ważnych dla nas chwil.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-03-04 16:07:57
Tagi: Święta, choinka, kolacja