Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Przywitaj zimę z radością – odkryj kapitalny patent na chłód!

Zimowe dni to nieznośny okres dla zmarzluchów.
Najczęściej pragniemy wtedy skryć się w ciepłym domu i z gorącą herbatą usiąść do naszej ulubionej książki albo do wybranego filmu. Ale czy zima musi być taka „zimna”?

Przekonaj się, co możesz uczynić, by zabezpieczyć się przed przenikliwym zimnem.sweter
Napisał: Evelyn Hill
Na podstawie: http://www.flickr.com
Istnieje bez liku patentów na ochronę przed chłodem. Możemy pić dużo rozgrzewających napojów, chować się przed nim w domu. Jednak najlepszym sposobem jest ciepłe ubranie.

Wełna – najlepszy patent na zimę!

Wełna jest naturalnym włóknem pochodzącym z włosia zwierząt. Pozyskujemy ją na przykład od kóz, owiec, lam, wielbłądów jak również królików. Ze względu na swoiste cechy włókna, wełna jest wykorzystywana do wyrobu wysokiej jakości tkanin, dzianin a także włóknin. Wełna była znana od starożytności. Ta doskonałej jakości jest bardzo miękka, puszysta i charakteryzuje się cienkimi włóknami, które mają długość od 4 do 12 cm. Taką wspaniałą wełnę pozyskuje się z okrywy włosowej owiec rasy merynos. Natomiast z włosia kóz kaszmirskich uzyskuje się następny znamienity gatunek wełny tj. kaszmir. Grubsza wełna jest wytwarzana z włosia owiec długowełnistych i nizinnych. Włókno wełny pochodzącej od tych zwierząt może osiągać długość aż do 40 cm. Dzianina wełniana jest wyśmienitym zabezpieczeniem przed niskimi temperaturami.

Wełna gotowana: co to takiego?

Jeżeli w swojej garderobie masz berety, szaliki albo (sprawdź tutaj) swetry, prawdopodobnie są one zrobione właśnie z gotowanej wełny. Wełna gotowana (inaczej wełna parzona) różni się od tradycyjnej wełny tym, iż jest bardziej zbita. Z jakiego powodu? Dlatego, że została uprzednio poddana obróbce termicznej i z tego powodu skurczyła się. Podczas obróbki włókno traci ok. 20-30% swojej objętości! Dzięki temu wełna gotowana jest zdecydowanie cieplejsza, znakomicie zdaje egzamin w chłodne dni. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, jest w mniejszym stopniu podatna na zabrudzenia i co ważne nie przyczynia się do powstawania reakcji alergicznych, takich jak: swędzenie albo dokuczliwa wysypka.

Jakie jeszcze zalety ma parzona wełna?

sweter z wełny
Napisał: McArthurGlen Designer Outlets
Na podstawie: http://www.flickr.com
W przeciwieństwie od tradycyjnej wełny jest miękka, szalenie miła w dotyku. To elastyczny, mięsisty a także lejący materiał, niejednokrotnie używany w krawiectwie.
Ponadto – oprócz tego, że fantastycznie zabezpiecza przed chłodem, z powodu swojego składu, dzianina wykonana z gotowanej wełny jest przewiewna, pozwala oddychać naszej skórze.
Z wełny parzonej powstają także świetne sukienki, garsonki, tuniki, płaszcze i kurtki na zimę.
Aby mieć pewność, że nasz wełniany płaszcz albo kurtka należycie ochronią nas przed niskimi temperaturami warto je uprzednio ocieplić.
Z gotowaną wełną, każdy zmarzluch przywita mroźne dni z radością!

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-29 15:14:19
Tagi: sukienki, zwierzęta