Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Ubezpieczenia na przestrzeni wieków

Idea ubezpieczenia na życie i majątku funkcjonuje od tysiącleci. Kupcy w starożytności robili układy między sobą, że będą symetrycznie dzielić się wyrównywaniem strat, które mogły nawiedzić ich karawany na wielomiesięcznych i niebezpiecznych trasach.http://www.netsoft24.pl/
Na podstawie: ab-ubezpieczenia.pl


Podobne umowy zaczęto stosować w wielu stronach świata i traktuje się je jako przykład solidarności z dużą dawką pragmatyzmu. W XII wieku na udzielaniu płatnie podróżnikom po Ziemi Świętej zapewnienia, że ich pieniądze bezpiecznie dotrą razem z nimi do miejsca przeznaczenia, powstała potęga zakonu Templariuszy. Niektórzy badacze obwołują ich najwcześniejszymi finansistami i ubezpieczycielami w historii.

W zasadzie jak widać pojęcia program dla brookera (zobacz prgram dla brokera) ubezpieczeń wiązały się ściśle z wymianą handlową i podróżami. Trudno się dziwić – handel nie mógł funkcjonować bez przemieszczania i stąd wystawiony był na niebezpieczeństwo utraty ładunku, statku, funduszy lub nawet życia - zajrzyj tutaj. Polisy przez dziesięciolecia nabierały ram instytucjonalnych i legislacyjnych, najszybciej w krajach królujących na oceanach, czyli Holandii, wyspach angielskich, Hiszpanii, Włoszech i Portugalii .

W pozostałych królestwach, takich jak nasza ojczyzna, funkcjonował program do prowadzenia serwisu (Netsoft.24) z ubezpieczeniami od konkretnych, systematycznie występujących klęsk, czyli ognia, zalewających wód i nieurodzaju. Przykładem instytucji, która wypłacała odszkodowania w takich przypadkach, jest ustanowione na początku XIX wieku Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. Jego założenie celebrowano dekadę temu, jako świt zinstytucjonalizowanych ubezpieczeń w Polsce.
Późno, bo w 1762 roku zadebiutowała spółka, która ubezpieczała życie ludzkie. Pierwsza polisa na życie była gwarantowana przez towarzystwo Equitable w Londynie. Wielki rozwój rynku polis miał miejsce w trakcie XIX stulecia, czyli najlepszych lat kapitalizmu i industrializacji. Kurczący się świat był świadkiem coraz większego rozkwitu handlu i przemysłu, powstawały prywatne majątki. Jednak każdy kij ma dwa końce, więc okazja na zarobek była zazwyczaj równoważona możliwą groźbą utraty wszystkiego. Równolegle w zjednoczonej Rzeszy kanclerz Bismarck wprowadził obejmujące wszystkich ubezpieczenia społeczne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:22:47
Tagi: bezpieczeństwo, ubezpieczenia, polisy