Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

W co przyodziać dziecko przystępujące do pierwszej komunii świętej?

Co niedziela większość z nas uczestniczy w Mszy św. Przeważającym wyznaniem w naszej ojczyźnie jest Katolicyzm. Pewną z charakterystycznych cech owej religii w warstwie wzrokowej są specyficzne szaty liturgiczne.


Kościół
Napisał: Violette79
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dotyczy to nie tylko celebransa (czyli duszpasterza odprawiającego mszę) ale również służby liturgicznej. Okrycia które wkładają służący do mszy mają określone przesłanie, często (choć nie zawsze) identyfikują hierarchię wśród ministrantów, ale zależy to od lokalnej tradycji diecezjalnej. W takich diecezjach ministranci o największym doświadczeniu wkładają alby (alby z albykomunijne.pl) podobne do księżych. Najczęściej podobny strój noszą lektorzy, to znaczy ministranci dopuszczeni do czytania Słowa Bożego.

Zgodne z duchem czasu jest dostęp do niektórych działań przy ołtarzu dziewcząt. Można to odczytać jako próbę uznania udziału świeckich kobiet w życiu wspólnoty, gdyż służba liturgiczna jest swojego rodzaju wyróżnieniem. Choć przepisy kościelne wyraźnie precyzują że decyzja o dostępie dziewczynek do służby musi wynikać z wyraźnych potrzeb , jest to tak pojemna regulacja, że właściwie jest to uzależnione od dobrej woli właściwego arcypasterza.

Ostatnimi czasy, w ramach próby podkreślenia duchowego charakteru sakramentu komunii świętej, sugeruje się rodzicom by zamiast wystawnych strojów przywodzących na myśl weselne stroje stosować właśnie alby - jako z jednej strony wyraz skromności i niewinności, a z
link
Napisał: IvanWalsh.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
drugiej strony wyraz tego, iż przed Bogiem wszyscy jesteśmy równymi (bez względu na to na co nas stać). Jednym słowem, w takowym przypadku nikt nie zostanie w jakiś sposób wyróżniony, czy to przez kosztowny ubiór lub w jakiś inny sposób.

Alby pomagają także w skupieniu . Ich użycie usuwa choć jeden czynnik rozpraszający uczestników uroczystości, a jak wiemy dzieci w wieku komunijnym ogromnie łatwo tracą koncentrację, zwłaszcza w sytuacjach niecodziennych. A taką na pewno będzie ta uroczystość. Wspomniany ubiór mym zdaniem jest o wiele bardziej właściwy dla dziecka aniżeli kopia odzień dorosłych imitujących obrzędy weselne, ponieważ wprowadzają one jedynie zbędny chaos i element rywalizacji, oraz odwracają uwagę od rzeczy istotnych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 11:56:47
Tagi: uroczystości, Szaty, stroje weselne