Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Czasem dobry pracownik też musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, lecz należy robić to jawnie

Nikt chyba nie lubi być obserwowany. Sporo ludzi to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień jednakże stale jesteśmy obserwowani i sami zresztą to robimy. Wystarczy wyjść na miasto, ludzie na siebie patrzą, z zainteresowaniem lub nie, ale jednak definiujemy daną osobę po ubraniu lub zachowaniu. To normalne, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem się pojawia, gdy monitoring znajduje się w miejscu zatrudnienia. Sporo osób żywo się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca ma tego typu prawo, z tym że musi o tym fakcie powiadomić pracowników.
pracownicy
Napisał: Mark Warner
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, iż pracodawca sobie podpatruje własnych pracowników, robiąc to na różnorakie sposoby, a przy tym nie da znać o tym pracownikowi. To oczywiście złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się zaś na monitorowanie pracowników musi ich o tym poinformować, a do tego jeszcze jest zobowiązany powiedzieć, jakiego typu metody obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz lub dźwięk. Nagrania z monitoringu muszą być zachowane tylko przez dany czas, nie mogą być przetrzymywane na stałe.Nie mogą także być – co wydaje się rzeczą naturalną – wykorzystane w inny sposób aniżeli w sytuacji, kiedy zaistnieje taka potrzeba (złamania prawa, kradzież). Monitoring może być też stosowany w celu sprawdzania poczty służbowej, o tym pracownicy też muszą być poinformowani. Mało tego, jeśli rzeczywiście planujemy monitoring w naszej firmie musimy jasno zdefiniować dlaczego. Czy borykamy się z wyciekiem danych, kradzieżą lub niewystarczającą dyscypliną swoich podwładnych (dajmy na to
pracownicy
Napisał: Dell Inc.
Na podstawie: http://www.flickr.com
przesadnie długie przerwy). Istnieją różne przyczyny, te błahe i znaczniej poważne, ale o wszystkich powinniśmy zawiadomić nasz zespól.

Oczywistym jest, że monitoring jest zakazany w strefach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę czy przebieralnię. Dla pracodawcy też jest istotne, aby od swego pracownika otrzymać pisemne potwierdzenie, iż jest poinformowany o istniejącym monitoringu. W momencie kłopotów lub jakiegoś zamieszania brak tego typu zgody może sprawić problemy, które często rozwiązuje się w sądzie. Dla dobra pracowników i pracodawcy lepiej jest podpisywać takie umowy zawczasu, żeby w przyszłości nie dochodziło do niepotrzebnych incydentów. To bardzo istotne, nie możemy o tym zapominać, ponieważ może nam to kiedyś zaszkodzić.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 15:45:47
Tagi: monitoring, PRacownik, pracodawca, poinformacje