Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Metody oceny pracownika

Każdy człowiek biznesu co jakiś czas dokonuje oceny swoich ludzi. Takie informacje jak efektywność czy zdolność współpracy ze współpracownikami wpływają nie tylko na podejmowanie decyzji co do losu pojedynczego pracownika, lecz także mogą przełożyć się na przychody przedsiębiorstwa.


Zwolnienie pracownika to często ostateczność. Dobry pryncypał w pierwszej kolejności stara się znaleźć należyte miejsce dla kłopotliwego pracobiorcy, wychodząc z założenia że skoro iksa zaangażował, konieczne będą mu jego zdolności. Poza tym zatrudniony to też konkretne koszta.

Strategii na weryfikację ludzi jest wiele. Prosta ocena pracownicza to zwykły monitoring. Metoda ta ma jednakże dużo defektów. Podstawową jest fakt, iż zazwyczaj przełożonemu trudno jest zachować obiektywizm.
pracownicy podczas konferencji
Napisał: Dell Inc.
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednocześnie wiemy że pracownicy w towarzystwie szefa instynktowne będą próbować odgadnąć oczekiwania zwierzchnika, co może wpłynąć na bezstronność wyników, a przez to na słuszność decyzji.

Stąd warto zastanowić się nad zleceniem tychże badań wyspecjalizowanej jednostce. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko zachować bezstronność. Osoba przeprowadzająca badanie nie jest zaangażowana emocjonalnie w stosunku do analizowanej podgrupy lub jednostki, ocena pracownicza będzie zatem lepszą jakościowo. Specjalista ma też zazwyczaj większą erudycję na temat psychologii, dlatego łatwiej dostrzeże mniej jasne przyczyny kłopotów.

Jednym ze sposobów uzyskania bezstronnych informacji o pracowniku lub grupie pracowników jest ocena 360 stopni. Sposób ten polega na sporządzeniu kwestionariusza skierowanego do badanego pracobiorcy i jego bezpośredniego środowiska.
pracownik w biurze
Napisał: Victor1558
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na identyczne pytania dotyczące badanego odpowiadają: bezpośredni przełożony, równorzędni pracownicy, podlegli pracownicy a nawet jednostki z zewnątrz (przykładowo klienci firmy). Moglibyśmy ocenę tę obrazowo przyrównać do okręgu oplatającego osobę badaną, stąd jej nazwa: ocena 360 stopni.

Ocena (sprawdź ocenie pracownika - https://www.behavio.pl/) pracownicza nie jest jedynie metodą na podniesienie efektywności firmy. Przydaje się także samemu badanemu, bowiem w sposób obiektywny pokazuje jak dana osoba jest postrzegana przez środowisko. Dzięki tejże wiedzy pracownik może zatroszczyć się o swój osobisty rozwój.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 15:48:51
Tagi: monitoring, koszty, specjalista