Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Co to jest cena transferowa?

Na rynku działa cała gama spółek o charakterze międzynarodowym. Po otwarciu granic w krajach europejskich bardzo sporo przedsiębiorstw zwiększyło własną działalność na rynki międzynarodowe. Wyeliminowanie opłat celnych między państwami partnerskimi było neizwykle przełomowym impulsem ożywienia gospodarki całej Europy.
Jeśli jednak spółka produkuje towar i zamierza go sprzedać swojej filii w innym państwie, by ta mogła legalnie dokonać transakcji z nabywcą, pojawia się tzw. podwójne opodatkowanie. Obydwie siedziby spółki powinny bowiem zapłacić podatek dochodowy (różny dla każdego kraju). Żeby tego rodzaju transakcję sfinalizować, powinno się określić tzw. cenę transferową dla wszystkich produków. Dobre zastosowanie tego czynnika daje możliwości ogromnych oszczędności w rozliczeniach podatkowych.Nieuczciwa praktyka

pieniądze
Napisał: Japanexperterna.se
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ceny transferowe mogą być przyczyną nadużyć niektórych spółek. Ta sama firma decyduje bowiem jak wysoka będzie cena transferu asortymentu do innego kraju. Celowe zaniżanie ceny w kraju, gdzie podatek dochodowy jest znaczny może pozornie przynieść oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu krajach jest to działanie nielegalne i ścigane przez odpowiednie organy danego kraju (talert.pl/). Po ujawnieniu nieprawidłowej ceny przez organ kontrolny, ten określa właściwą cenę rynkową wyrobu i na jej podstawie nakłada grzywnę na przedstawiciela firmy. Żeby uniknąć błędów w ustalaniu kosztów i tym samym legalnie zaoszczędzić na podatku dochodowym, spółki często zatrudniają wykwalifikowanych pracowników znających realia handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość jest ważna?

Bywają sytuacje, kiedy to na firmę zostanie nałożona grzywna przez pomyłkę. Niewłaściwie ustalona cena rynkowa to nagminnie zdarzająca się pomyłka w sytuacji spółek, które oszczędzają na odpowiedniej księgowości. Z tego powodu warto korzystać z usług renomowanych firm oferujących księgowość dla firm. Opinie na temat takich firm można w bardzo prosty sposób skontrolować w internecie, na właściwych portalach i forach dyskusyjnych. Żeby znaleźć właściwe biuro rachunkowe z Warszawaia, wystarczy wyszukać w internecie frazę zawierającą miejscowość, gdzie firma ma siedzibę. Będzie to więc na przykład „usługi księgowe Warszawa”.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 14:18:57
Tagi: ceny, działalność, oszczędzanie, handel, podatek