Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Hiperrealizm w malarstwie i fotografii

Hiperrealizm jest stylem w malarstwie, który miał miejsce w XX wieku. Wyróżniał się on tym, że próbował pokazywać rzeczywistość z jak największymi szczegółami. Precyzyjne odwzorowanie było tutaj priorytetowym czynnikiem, który był brany pod szczególną przez artystów. Termin ten pierwszy raz wypowiedziano w USA. Był skierowany w kierunku artystów, którzy próbowali odtworzyć na płótnie zdjęcie.


Farba Natura™ 512 marki Benjamin Moore
Napisał: B.M. Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: B.M. Polska Sp. z o.o.
Hiperrealizm też na terenie Europy wiódł prym. Szczególnie popularny stał się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie także odbywała się wystawa sztuki w Kassel, na której dzieła malarzy tego stylu zrobiły wielką furorę. Hiperrealizm znany jest także po takimi definicjami jak superrealizm a także fotorealizm. Artyści malarze tego kierunku za główne zadanie uznali pokazywać nieprzekłamaną w jakikolwiek sposób rzeczywistość. Głównymi tematami ich dzieł są zwyczajne rzeczy takiej jak np. auta czy też budynki sklepowe (obrazy w naszej galerii internetowej).

aranżacja wnętrz
Napisał: Tammy Manet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mnóstwo reprezentantów hiperrealizmu zdecydowało się także na odwzorowanie zdjęć własnego autorstwa. Aby stworzyć takie dzieło należy posiadać ogromne umiejętności, albowiem to przedsięwzięcie nie należy do łatwych. W każdym dziele widzimy, elementy, które w pełni oddają osobowość autora jak również jego sposób spostrzegania świata. Tematy obrazów są ściśle powiązane z jego otoczeniem. W każdym odrębnym przypadku fotografia nie jest przez artystę traktowana jako środek pomocniczy a raczej jako świadomie wybrana okoliczność wyjściowa, która daje pole do popisu przy rozwijaniu przedstawienia dzieła.

Hiperrealizm jest uznany za największego konkurenta dla minimal art a także innych nurtów w sztuce, które nie kładą największego nacisku na treść dzieła, co związane jest z tym, że nie muszą posiadać praktycznie większych umiejętności stricte technicznych. Do jednych z szczególnie znanych obrazów tegoż kierunku z pewnością należy zaliczyć obraz pod tytułem ''żółta spódnica". Patrząc na to dziełu widzimy jak bardzo jego autor starał się przedstawić wszystkie najważniejsze szczegóły. Nie często przydarza się tak w innych nurtach, że artyści taką wagę przykładają do nawet najmniejszych detali (czytaj to).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 16:12:55
Tagi: wystawa, fotografia, malarstwo, autor