Kultura i muzyka rozrywkowa

Kategorie

Zobacz również

Archiwa miesięczne

Posłuchaj

czytaj również

Życie zaczyna się po osiemdziesiątce, czyli w jaki sposób seniorzy przebywający na emeryturze i radzą sobie z nadwyżką niezajętego obowiązkami czasu

Przejście na emeryturę lub ewentualnie rentę, praktycznie w każdym przypadku wiąże się z nadmiarem czasu, który przecież trzeba wypełnić, najkorzystniej w jakiś sensowny sposób. Można oczywista w ogóle nie podejmować żadnych przedsięwzięć, ale gdy życie emeryta będzie naprawdę nużące i co gorsza, może skończyć się popołudniami spędzanymi przed telewizorem. Tymczasem osoby po siedemdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, mogą zachować rewelacyjną kondycję tak fizyczność, jak i umysłową.


senior
Napisał: Monika Kulej
Na podstawie: BAREL POLAND
Osoby starsze na szczęście nie znalazły się zupełnie na społecznym marginesie. Za sprawą telewizji i akcji dobroczynnych bezustannie powraca temat trudności, z jakimi borykają się nasi dziadkowie lub rodziciele. Głównie kieruje się uwagę na brak wystarczającej pomocy medycznej, co jednakże w żadnym wypadku nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na drugi plan.

Miejskie domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a niektóre placówki idą jeszcze krok dalej i w rezultacie takich działań babcie przychodzą do przedszkoli, aby odpowiadać na intrygujące, a przy okazji zaskakujące pytania pięciolatków. Z kolei dla tych bardziej wymagających sześćdziesięciolatków powołane do życia tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak pomyślane zajęcia dla seniorów bywają rewelacyjnym pomysłem dla osób, które pragną rozwijać swoje własne zainteresowania i ciągle stawiają na ustawiczny rozwój własnej osobowości.


rozwój osobisty
Napisał: Tyler Hebert
Na podstawie: http://www.flickr.com
W taki sposób można zrealizować swoje marzenia, które zostały wcześniej zarzucone np. ze względów finansowych bądź czasowych. Fantastycznym pomysłem jest również działalność w kole gospodyń wiejskich. Ta propozycja jest adresowana dla pań mieszkających na wsi, gdzie dostęp do innego rodzaju możliwości rozwoju intelektualnego jest dość ograniczony, ale jak przekonują gospodynie, taka aktywność daje wiele satysfakcji i zapewnia stały rozwój osobisty.

Odejście na emeryturę bywa okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia. Tak kobiety, jak i mężczyźni mogą teraz poświęcić czas na aktywność ruchową. I to w jakimkolwiek razie nie musi być męcząca jazda na rowerze czy na nartach. Wielkim wzięciem ze strony rencistów, cieszą się tzw. kijki, czyli nordic walking. Zresztą w tym przypadku nie chodzi jedynie o zmęczenie w pochlebnym tego słowa znaczeniu, bo w trakcie spacerów nawiązują się nowe znajomości bądź odradzają te sprzed dekad. Tak pojęty rozwój osobisty z pewnością podnosi seniorom poczucie wartości i przysparza animuszu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 16:01:56
Tagi: medycyna, senior, emerytura